Čo ponúka turecký trh nehnuteľností potenciálnym investorom

Zahranične investori sú v Turecku vítaní a politika tureckých orgánov vlády je zameraná na  aktívny rozvoj a zvyšovanie investovanie na trhu s nehnuteľnosťami. To otvára investorom veľké investičné príležitosti v dlhodobom aj krátkodobom horizonte.

Investície do tureckých nehnuteľností sú ziskové, a to je fakt. Táto axióma je do veľkej miery spôsobená tým, že účastníci trhu, najmä developeri majú potenciálnym kupujúcim čo ponúknuť. Predovšetkým sa ponúka široká škála možností výberu:

 • Lacné apartmány. Lacné rekreačné a rezidenčné byty ponúkajú ideálnu kombináciu ceny a kvality výstavby. Investovať je možné aj s minimálnym rozpočtom na kúpu.

 • Luxusné nehnuteľnosti. Luxusné vily a domy pri mori v Turecku sú postavené ako súčasť obytných komplexov s vlastnou infraštruktúrou, strážnou službou, parkovaním a ďalším vybavením.

 • Zvýhodnené bývanie. Tureckí developeri ponúkajú lojálne podmienky kúpy v niektorých kategóriách: akciová cena pre prvých kupujúcich bytov v novom rezidenčnom projekte, zľavy na posledný byt v dome, minimálna cena za obytnú plochu na začiatku výstavby v splátkach bez úroku a ďalšie.

Investovanie do nehnuteľností so zaručeným príjmom. Developeri ponúkajú zahraničným investorom možnosť investovať do nehnuteľností s vysokou krátkodobou a dlhodobou výnosnosťou.  Napríklad pri výstavbe hotelov, víl, obytných komplexov hotelového typu a ďalších. Pri takom množstve možností je možné nájsť pre seba tú najvýhodnejšiu. Ak sa k tomu pristupuje rozumne, prakticky sa tým eliminujú riziká investovania do nehnuteľností.

Cenové trendy a situácia na trhu s nehnuteľnosťami v Turecku.

Pandémia a s ňou spojené obmedzenia samozrejme nemohli neovplyvniť dopyt zo strany zahraničných kupujúcich a výrazne ho znížiť. V dôsledku toho to neovplyvnilo hlavné trendy na tureckom trhu s bývaním, čo viedlo k nárastu počtu investorov.

Turecká republika sa sebavedomo usiluje o vstup do Európskej únie a z roka na rok zvyšuje ukazovatele svojho hospodárskeho rozvoja. A to je okrem vynikajúcej polohy a vysokej životnej úrovne jeden z hlavných dôvodov, prečo mnohí zahraniční investori kupujú v krajine nehnuteľnosti vo výstavbe a pripravené na predaj.

Okrem toho vláda v priebehu rokov zaviedla niekoľko inovácií na podporu investícií do nehnuteľností v Turecku, a to:

 • Lojálny daňový a platobný systém.

 • Zjednodušený postup pri kúpe nehnuteľnosti.

 • Možnosť získať bezúročné splátky a hypotéky s pomerne výhodnou úrokovou sadzbou.

 • Zaručené dedičské a darovacie práva.

  Treba poznamenať, že v súčasnosti je v rekreačných oblastiach nedostatok nových objektov na predaj, a preto je dopyt naozaj vysoký. Mnohé stavebné spoločnosti plánujú realizáciu nových projektov už v rokoch 2022 - 2023, aby uspokojili potreby všetkých záujemcov.

Pokiaľ ide o dynamiku cien na tureckom trhu nehnuteľnosti, tak podľa Štatistického inštitútu rastie bývanie v prímorských regiónoch Turecka.  Najmä úroveň zvýšenia cien na pobreží je o 70 % vyššia ako v iných regiónoch. Náklady na meter štvorcový bývania v krajine ako celku sa tak v roku 2021 zvýšili takmer o 34 % a v rekreačných oblastiach až o 58 % a viac.

Prehlaď cien na nehnuteľností v novostavbách s vlastnou infraštruktúrou:

 • Byt 1+1 (obývačka s kuchyňou + 1 spálňa) od 60 000 EUR.
 • Byt 1+2 (obývačka s kuchyňou + 2 izby) 80 000 €100 000 €.
 • Byt 1+3 (obývačka s kuchyňou + 3 izby) 110 000 € - 120 000 €.
 • Prémiové vily a domy stoja v priemere 150 000 €. Samozrejme, sú možné aj lacnejšie a drahšie varianty

Kde začať investovať do nehnuteľností v Turecku? Samozrejme, s výberom investične atraktívnych programov. Podľa odborníkov sa tieto oblasti považujú za:

 • Kúpa nehnuteľností na účely prenájmu. Investovanie je v tomto prípade nielen výhodné, ale aj bezpečné. Výsledné zisky rýchlo vrátia investíciu a po niekoľkých rokoch prenájom nehnuteľností získa stabilný príjem. Pre zahraničných investorov je k dispozícii garantovaný prijem od prenájmu v spolupráci s realitnou kanceláriou (služba Property management).
 • Kúpa pozemkov na výstavbu komerčných a obytných objektov - hotelov, obytných komplexov atď.
 • Kúpa bytov v budove vo výstavbe s následným ďalším predajom. Zhodnocovanie metra štvorcového je postupné. Rozdiel v cene vo fáze výstavby a pri uvedení hotového domu do prevádzky je spravidla približne 30 %.

Ziskovosť investičných projektov v Turecku

Podľa odborníkov likvidita nehnuteľnosti závisí od vlastností objektu, jeho umiestnenia, usporiadania, účelu kúpy. Pri výbere mu venujte osobitnú pozornosť!

Návratnosť investícií do nehnuteľností v Turecku je:

Pri kúpe bytu v rozostavanom dome na začiatku výstavby ušetríte približne 30 % ceny v už skolaudovanom dome. Kapitálový zisk za rok a pol v priemere 20-25 %.

Ďalší predaj likvidných bytov na sekundárnom trhu zaručuje majiteľovi približne 10-13 % zisku ročne.

Výnosnosť prenájmu obytných nehnuteľností závisí od vlastností nehnuteľnosti a typu prenájmu (krátkodobý, dlhodobý). Priemerný zisk je spravidla približne 7-10 % ročne.

Profesionálne poradenstvo o investovaní do nehnuteľností v Turecku vám poskytnú špecialisti spoločnostiLemberg s.r.o.. Sme tu pre Vás 24/7!